Na 11 marca na godzinę 09:13 czasu polskiego (08:13 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-21 (Starlink V1.0 L20) z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-21 – 11 marca 2021

wtorek, 9 marca 2021 21:52 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-16 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-16 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-16 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-16 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2021-03-10 03:55

Start został przełożony na 11 marca na godzinę 09:13 czasu polskiego ze względu na dodatkowy czas potrzebny na przygotowania do startu.

Na 11 marca na godzinę 09:13 czasu polskiego (08:13 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-21 (Starlink V1.0 L20) z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Na szczycie rakiety znajdzie się kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink, mającej docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całej Ziemi. Separacja ładunku planowana jest nieco ponad godzinę i cztery minuty po starcie.

Transmisję będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Będzie to już piąty w tym roku start dedykowany konstelacji Starlink, w styczniu wystrzelono także pierwsze dziesięć satelitów na orbitę polarną w ramach misji Transporter-1. Obecnie na orbicie znajduje się już 1141 satelitów konstelacji. Docelowo pierwsza grupa, na orbitach o inklinacji 53°, ma liczyć 1584 sztuki. W ramach tej misji satelity zostaną umieszczone na orbicie parkingowej o inklinacji 53° i wysokości nad Ziemią poniżej 300 kilometrów. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów, satelity przy pomocy silników jonowych autonomicznie przemieszczą się na docelowe orbity o wysokości 550 kilometrów nad Ziemią.

Test statyczny przed misją odbył się 8 marca. Przeprowadzono pełne odliczanie, a następnie silniki w pierwszym stopniu rakiety zostały uruchomione na platformie startowej na kilka sekund.

https://spacex.com.pl/files/2020-12/spacex-anasis-ii-landing.jpgPodczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w pięciu misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku, Starlink-13 w październiku 2020 roku, CRS-21 w grudniu 2020 roku oraz Transporter-1 w styczniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku użyte podczas tego startu także brały udział we wcześniejszych lotach. Jedna z nich była wykorzystana podczas misji ANASIS-II w lipcu 2020 roku oraz SXM-7 w grudniu 2020 roku, druga natomiast podczas misji Sentinel-6 Michael Freilich w listopadzie 2020 roku. Prawdopodobnie planowane jest odzyskanie osłon po raz kolejny poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu po wodowaniu przez statki GO Searcher i GO Navigator.

Prognozy dają obecnie 90% szans na korzystne warunki pogodowe w czasie startu. Głównymi przeszkodami mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus) oraz zbyt silny wiatr wiejący na platformie startowej. W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse spadają do 80%.

Na niebie nad Polską możliwe będzie zaobserwowanie przelotów satelitów Starlink w ciągu dni bezpośrednio po starcie. Widoczność przelotów można sprawdzić na stronie CelesTrak. Aby zobaczyć listę widocznych przelotów należy kliknąć SELECT POSITION FROM MAP, ustawić swoją lokalizację na mapie, a następnie kliknąć VISIBLE ONLY przy pozycji STARLINK-V1.0-20 SINGLE. Można skorzystać również ze strony Heavens-Above, gdzie widoczne przeloty można zobaczyć po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony i wybraniu misji Starlink L20.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl