Na 14 marca na godzinę 11:01 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A z misją Starlink-22 (Starlink V1.0 L21). Na niską orbitę okołoziemską dostarczone zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-22 – 14 marca 2021

sobota, 13 marca 2021 20:50 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-20 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-20 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-20 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-20 (Źródło: SpaceX)

Na 14 marca 2021 roku na godzinę 11:01 czasu polskiego (10:01 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie z misją Starlink-22 (Starlink V1.0 L21). Na niską orbitę okołoziemską (LEO) dostarczone zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink. Separacja ładunku planowana jest niecałe 65 minut po starcie.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Starlink to konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Obecnie usługa dostępna jest w ograniczonym zakresie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Nowej Zelandii, a w ciągu 2021 roku ma ona być rozszerzana na kolejne rejony. W wielu krajach, w tym w Polsce, można już składać rezerwacje. Na orbicie znajduje się już 1200 satelitów Starlink, aktualnie SpaceX koncentruje się na uzupełnieniu pierwszej grupy na orbitach o wysokości 550 km nad Ziemią i inklinacji 53°, która ma liczyć 1584 sztuki.

Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 w ramach misji RADARSAT Constellation Mission (Źródło: SpaceX)Będzie to pierwsza w historii misja, podczas której pierwszy stopień rakiety Falcon 9 wykorzystany zostanie po raz dziewiąty. Wcześniej brał on udział w ośmiu misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 w styczniu 2020 roku, Starlink-7 w kwietniu 2020 roku, Starlink-10 w sierpniu 2020 roku, Starlink-14 w październiku 2020 roku, SXM-7 w grudniu 2020 roku oraz Starlink-17 w styczniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku, które będą wykorzystane podczas tego startu, także brały wcześniej udział w innym locie – użyto ich w ramach misji Transporter-1 w styczniu 2021 roku. Prawdopodobnie planowana jest próba odzyskania ich po raz kolejny poprzez wyłowienie ich po wodowaniu na powierzchni oceanu przez statki GO Searcher i GO Navigator.

Jeżeli start odbędzie się w wyznaczonym terminie, będzie to najkrótszy czas pomiędzy startami SpaceX z platformy LC-39A – 10 dni, 1 godzina i 37 minut. Dotychczasowy rekord wynosił nieco ponad 12 dni. Dodatkowo będzie to także najkrótszy czas pomiędzy dwoma startami orbitalnymi SpaceX z tego samego wybrzeża – 3 dni, 1 godzina i 48 minut. Poprzedni rekord pobity zostanie jedynie o 10 minut.

Prognozy dają obecnie 90% szans na korzystne warunki pogodowe w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse również wynoszą 90%.

Na niebie nad Polską możliwe będzie zaobserwowanie przelotów satelitów Starlink z tej misji w ciągu dni bezpośrednio po starcie. Widoczność przelotów można sprawdzić na stronie CelesTrak. Aby zobaczyć listę widocznych przelotów, należy kliknąć SELECT POSITION FROM MAP, ustawić swoją lokalizację na mapie, a następnie kliknąć VISIBLE ONLY przy pozycji STARLINK-V1.0-21 SINGLE. Przed startem misja zostanie także prawdopodobnie dodana na stronę Heavens-Above, gdzie widoczne przeloty można zobaczyć po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony i wybraniu misji Starlink L21.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl