Na 1 kwietnia 2022 roku na godzinę 18:24 czasu polskiego (16:24 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9, która wystartuje z misją Transporter-4 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie w kierunku orbity heliosynchronicznej (SSO). Okno startowe jest natychmiastowe. W ramach misji wyniesionych zostanie 40 mikrosatelitów i cubesatów różnych firm. Start będzie można oglądać na …

Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-4 – 1 kwietnia 2022

czwartek, 31 marca 2022 19:17 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-3 (Źródło SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-3 (Źródło SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-3 (Źródło SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-3 (Źródło SpaceX)

Na 1 kwietnia 2022 roku na godzinę 18:24 czasu polskiego (16:24 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9, która wystartuje z misją Transporter-4 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie w kierunku orbity heliosynchronicznej (SSO). Okno startowe jest natychmiastowe. W ramach misji wyniesionych zostanie 40 mikrosatelitów i cubesatów różnych firm.

Ładunek misji Transporter-4 umieszczony wewnątrz osłony (Źródło:SpaceX)Start będzie można oglądać na żywo na naszej stronie

Transporter-4 jest kolejną misją SpaceX w ramach programu SmallSat Rideshare dedykowanego wspólnym lotom małych satelitów. Część ładunków została zakontraktowana przez SpaceX, a część przez pośredników takich jak Spaceflight, Exolaunch oraz D-Orbit.

Wśród wynoszonych satelitów znajdują się między innymi:

  • ARCSAT – norweski nanosatelita mający pełnić rolę przekaźnika satelitarnego do komunikacji UHF na wysokich szerokościach geograficznych w celu usprawnienia komunikacji taktycznej.
  • Omnispace 1, Omnispace 2 – satelity globalnej sieci komunikacji mobilnej należące do firmy Omnispace, świadczącej usługi 5G i internetu rzeczy (IoT)
  • Lynk-05 – jeden z małych satelitów firmy Lynk Global, mających stworzyć konstelację i pierwszą na świecie komercyjną usługę bezpośredniego połączenia satelitarnego z telefonem komórkowym.
  • GNOMES-3 – obserwacyjny satelita pogodowy
  • Pixxel – satelita do hiperspektralnego obrazowania powierzchni Ziemi

Końcowa faza integracji nanosatelity ARCSAT w siedzibie Exolaunch w Berlinie (Źródło: Exolaunch)Na pokładzie pojazdu transferowego ION firmy D-Orbit znajdują się:

  • 4 satelity KSF2 – satelity firmy Kleos Space S.A, która zajmuje się rozpoznawaniem częstotliwości radiowych w przestrzeni kosmicznej.
  • PlantSat – satelita powstały w wyniku współpracy badacza Matthew Lehmitza, duńskiej firmy GomSpace oraz Uniwersytetu w Chile. Celem misji jest badanie rozwoju rośliny z rodzaju oplątw w warunkach symulujących te panujące na powierzchni Marsa, takie jak niska grawitacja i wysoki poziom promieniowania.
  • SUCHAI 2, SUCHAI 3 – dwa nanosatelity zaprojektowane przez Uniwersytet w Chile, finansowane przez biuro badawcze Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Posłużą do prowadzenia podstawowych badań naukowych z wykorzystaniem magnetometrów, odbiorników GPS, czy radiolatarni.
  • Upmosphere – pierwszy ładunek włoskiego startupu zostanie wyniesiony na pojeździe transferowym ION firmy D-Orbit. Upmosphere oferuje kilkuletnią podróż “wspomnień” swoich klientów po orbicie. W skład ładunku mogą wchodzić na przykład zdjęcia, przywieszka z obroży zwierzęcia, czy nawet ludzkie szczątki. Upmosphere umożliwia śledzenie aktualnej pozycji pojazdu za pomocą dedykowanej aplikacji.

Misja Transporter-4 będzie siódmym lotem pierwszego stopnia rakiety Falcon 9, który wcześniej brał udział w następujących misjach: Crew-1 w listopadzie 2020 roku, Crew-2 w kwietniu 2021 roku, SXM-8 w czerwcu 2021 roku, CRS-23 w sierpniu 2021 roku, IXPE w grudniu 2021 roku oraz Starlink Group 4-7 w lutym 2022 roku. Po starcie i oddzieleniu się pierwszego stopnia od rakiety planowane jest jego lądowanie na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na wodach Oceanu Atlantyckiego. Zostanie także podjęta próba wyłowienia osłon ładunku z oceanu z wykorzystaniem statku Bob oraz łodzi Maverick.

Prognozy dają obecnie 30% szans na start w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus), powierzchniowe pola elektryczne mogące powodować wyładowania w czasie startu i zbyt gruba warstwa chmur. Istnieje także umiarkowane ryzyko wystąpienia wysokiej aktywności słonecznej. W przypadku przełożenia startu o 24 godziny szanse na lot wzrastają do 50%.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl