Na 25 maja na godzinę 20:27 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Transporter-5. Na szczycie rakiety znajdzie się 59 satelitów.

Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-5 – 25 maja 2022

środa, 25 maja 2022 19:22 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-15 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-15 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-15 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-15 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2022-05-25 20:02

Start został przełożony na godzinę 20:35 czasu polskiego (18:35 UTC), aby dokończyć przygotowania przed startem.

Na 25 maja na godzinę 20:27 czasu polskiego (18:27 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Transporter-5. Będzie to piąta dedykowana misja prowadzonego przez SpaceX programu SmallSat Rideshare, którego celem jest wynoszenie na orbitę małych satelitów niewielkim kosztem. Na szczycie rakiety znajdzie się 59 satelitów.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Trajektoria lotu rakiety podczas misji Transporter-5 (Źródło: Raul/@Raul74Cz)Po starcie z platformy rakieta skieruje się na południowy wschód, a następnie skręci na południe, lecąc wzdłuż wybrzeża Florydy. Satelity zostaną umieszczone na orbicie heliosynchronicznej o inklinacji około 95,2° oraz wysokości nad Ziemią około 525 km. Separacja ładunków rozpocznie się 59 minut po starcie i potrwa nieco ponad 16 minut.

Część ładunków, które zostaną wystrzelone podczas tej misji, zostało zakontraktowanych przez pośredników.

Firma Spaceflight przygotowała na ten lot pierwszy egzemplarz swojego nowego pojazdu transferowego, Sherpa-AC, który jest przeznaczony do umieszczania na nim ładunków hostowanych dla klientów mogących korzystać z komputera pokładowego, zasilania i danych dotyczących położenia zapewnianych przez pojazd. Tym razem na pokładzie pojazdu znajdą się dwa ładunki, dodatkowo firma Spaceflight odpowiada za integrację trzech satelitów typu cubesat z rakietą.

Integracja satelitów przez firmę Exolaunch (Źródło: Exolaunch/SpaceX)21 satelitów zostało zakontraktowanych i zintegrowanych z rakietą przez firmę Exolaunch. Są to zarówno mikrosatelity o masie ponad 100 kilogramów, jak i różnego rodzaju cubesaty. Łączna masa tych ładunków wynosi ponad 1500 kilogramów. Będzie to debiut opracowanego przez Exolaunch nowego mechanizmu do uwalniania cubesatów na orbicie, zwanego EXOpod Nova.

Po wcześniejszych problemach z uzyskaniem licencji przez firmę Momentus, tym razem po raz pierwszy na orbitę trafi rozwijany przez nią pojazd transferowy Vigoride. Przede wszystkim ma być to misja demonstracyjna dla pojazdu, lecz na jego pokładzie ma również znaleźć się niewielka liczba ładunków dla klientów. Oprócz tego firma zintegrowała dwa inne satelity.

Na szczycie rakiety znajdzie się także pojazd transferowy ION firmy D-Orbit z satelitami na pokładzie. Część satelitów została również zakontraktowana i zintegrowana przez firmę Terran Orbital, w tym demonstratory technologii dla NASA.

Sprzęt do eksperymentu Outpost Mars Demo-1 podczas przygotowań do startu (Źródło: Nanoracks)Podczas tego lotu firma Nanoracks we współpracy z firmą Maxar ma przeprowadzić eksperyment Outpost Mars Demo-1, w ramach którego przegubowe ramię ma zademonstrować cięcie metalu na orbicie. W przyszłości Nanoracks chce przeprowadzić kolejne eksperymenty, w tym m.in. spawanie, aby rozwijać technologię budowy pojazdów na orbicie. Sprzęt pozostanie przymocowany do rakiety, a sama demonstracja ma potrwać nie więcej niż 10 minut. Zostanie ona przeprowadzona zaraz po tym, jak po raz pierwszy zostanie wyłączony silnik w drugim stopniu rakiety, około 9 minut po starcie, przed drugim uruchomieniem silnika oraz separacją ładunków.

Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w siedmiu misjach: Crew-1 w listopadzie 2020 roku, Crew-2 w kwietniu 2021 roku, SXM-8 w czerwcu 2021 roku, CRS-23 w sierpniu 2021 roku, IXPE w grudniu 2021 roku, Starlink Group 4-7 w lutym 2022 roku oraz Transporter-4 w kwietniu 2022 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral.

Prognozy pogody dają obecnie 80% szans na korzystne warunki w wyznaczonym oknie startowym. Głównymi przeszkodami mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus) oraz kowadła chmurowe związane z burzami. W przypadku przełożenia startu na następny dzień szanse spadają do 60%.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl