16 września o godzinie 02:02 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A i wyniosła na orbitę załogową kapsułę Dragon 2 Resilience w ramach misji Inspiration4.

Start z misją Inspiration4 zakończony powodzeniem

czwartek, 16 września 2021 10:41 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Inspiration4 (Źródło: Inspiration4/John Kraus)
Start rakiety Falcon 9 z misją Inspiration4 (Źródło: Inspiration4/John Kraus)
Start rakiety Falcon 9 z misją Inspiration4 (Źródło: Inspiration4/John Kraus) Start rakiety Falcon 9 z misją Inspiration4 (Źródło: Inspiration4/John Kraus)

16 września o godzinie 02:02 czasu polskiego (00:02 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na orbitę załogową kapsułę Dragon 2 Resilience w ramach pierwszej w pełni prywatnej załogowej misji orbitalnej, Inspiration4. Na pokładzie pojazdu znalazło się czworo prywatnych astronautów.

Więcej na temat załogi, celów misji oraz przygotowań do niej można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Separacja kapsuły Dragon od rakiety nastąpiła nieco ponad 12 minut po starcie. W ciągu kolejnych trzech godzin pojazd wykonał dwa uruchomienia silników manewrowych, dzięki czemu trafił na orbitę kołową o wysokości około 575 km nad Ziemią. Jest to nowy rekord wysokości kapsuły Dragon. Teraz załoga spędzi na orbicie około trzy dni, w trakcie których mają odbywać się transmisje na żywo z kosmosu. Następnie pojazd wejdzie w atmosferę i zakończy misję wodowaniem w Oceanie Atlantyckim w pobliżu Florydy.

Załoga na platformie startowej LC-39A przed wejściem na pokład kapsuły Dragon (Źródło: Inspiration4/John Kraus)Pozycję kapsuły Dragon na orbicie można śledzić na przygotowanej przez SpaceX stronie internetowej.

Start z misją Inspiration4 odbył się 44 godziny i 7 minut po poprzednim starcie orbitalnym Falcona 9 z misją Starlink-30. Jest to rekordowo krótki czas pomiędzy dwoma lotami orbitalnymi SpaceX. Dotychczasowy rekord wynosił 47 godzin i 42 minuty, został ustanowiony podczas misji CRS-16 w grudniu 2018 roku.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dwóch misjach: GPS III SV04 w listopadzie 2020 roku oraz GPS III SV05 w czerwcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim. W ramach misji używana jest załogowa kapsuła Dragon 2 Resilience, która wcześniej brała udział w pierwszej operacyjnej misji programu komercyjnych lotów załogowych NASA, Crew-1.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl