9 maja o godzinie 08:42 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral i dostarczyła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-27 (Starlink V1.0 L27).

Start z misją Starlink-27 zakończony powodzeniem

niedziela, 9 maja 2021 10:01 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-27 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-27 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-27 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-27 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)

9 maja o godzinie 08:42 czasu polskiego (06:42 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i dostarczyła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-27 (Starlink V1.0 L27). Separacja ładunku nastąpiła około 64 minuty po starcie.

Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie.  W tym roku wystrzelone zostało już 670 satelitów Starlink, w sumie na orbicie jest ich już 1554. Więcej na temat tej misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Był to pierwszy w historii lot Falcona 9, podczas którego pierwszy stopień rakiety został wykorzystany po raz dziesiąty. Wcześniej brał on udział w dziewięciu misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 w styczniu 2020 roku, Starlink-7 w kwietniu 2020 roku, Starlink-10 w sierpniu 2020 roku, Starlink-14 w październiku 2020 roku, SXM-7 w grudniu 2020 roku, Starlink-17 w styczniu 2021 roku oraz Starlink-22 w marcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku rakiety także były wcześniej wykorzystywane, brały one udział w misji GPS III SV04 w listopadzie 2020 roku. Planowano odzyskanie ich po raz kolejny poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu przez statek Shelia Bordelon po wodowaniu, jednak jak na razie nie wiadomo, czy udało się je odzyskać w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl