3 lutego o godzinie 19:13 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w KSC i wyniosła na orbitę 49 satelitów Starlink. Był to trzeci udany start orbitalny Falcona 9 w ciągu nieco ponad 2 dni i 19 godzin.

Trzeci start w ciągu trzech dni zakończony sukcesem

piątek, 4 lutego 2022 09:38 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-7 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-7 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-7 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-7 (Źródło: SpaceX)

3 lutego o godzinie 19:13 czasu polskiego (18:13 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na orbitę 49 satelitów Starlink w ramach misji Starlink Group 4-7. Był to trzeci udany start orbitalny Falcona 9 w ciągu nieco ponad 2 dni i 19 godzin.

Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitarna na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), której celem jest zapewnianie dostępu do Internetu na całym świecie. Po tym starcie na orbicie znajduje się już 1920 satelitów. Separacja ładunku nastąpiła niecałe 16 minut po starcie, lecz ogłoszono to dopiero ponad 70 minut później ze względu na brak zasięgu stacji naziemnych we wcześniejszej fazie lotu. Więcej na temat misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w pięciu misjach: Crew-1 w listopadzie 2020 roku, Crew-2 w kwietniu 2021 roku, SXM-8 w czerwcu 2021 roku, CRS-23 w sierpniu 2021 roku oraz IXPE w grudniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku rakiety użyte w ramach tego startu także były wcześniej wykorzystywane. Dla jednej z nich był to szósty lot, brała ona udział w pięciu misjach Starlink. Jest to rekord, jeśli chodzi o ponowne użycie osłon. Dla drugiej z nich był to czwarty lot, brała ona udział w misji Transporter-1 oraz dwóch misjach Starlink. Planowano odzyskanie osłon po raz kolejny poprzez wodowanie na powierzchni Oceanu Atlantyckiego i wciągnięcie ich na pokład statku Doug.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl