11 marca o godzinie 09:13 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-21 (Starlink V1.0 L20).

Udany start z misją Starlink-21

czwartek, 11 marca 2021 10:53 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-21 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-21 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-21 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-21 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com)

11 marca 2021 roku o godzinie 09:13 czasu polskiego (08:13 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-21 (Starlink V1.0 L20). Separacja ładunku nastąpiła około godzinę i pięć minut po starcie.

Starlink to konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. W tym momencie na orbicie znajduje się już 1200 satelitów Starlink. Usługa dostępu do Internetu działa już w ograniczonym zakresie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, jest także obecnie uruchamiana w Niemczech i Nowej Zelandii. Rezerwacje można już składać w wielu krajach świata, dostęp ma być rozszerzany o kolejne rejony przez cały 2021 rok.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w pięciu misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku, Starlink-13 w październiku 2020 roku, CRS-21 w grudniu 2020 roku oraz Transporter-1 w styczniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku użyte podczas tego startu także brały udział we wcześniejszych lotach. Jedna z nich była wykorzystana podczas misji ANASIS-II w lipcu 2020 roku oraz SXM-7 w grudniu 2020 roku, druga natomiast podczas misji Sentinel-6 Michael Freilich w listopadzie 2020 roku. Planowano wyłowienie osłon z powierzchni oceanu po wodowaniu przez statki GO Searcher i GO Navigator, jednak jak na razie nie wiadomo, czy osłony udało się odzyskać w dobrym stanie.

Pełną transmisję ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl