18 grudnia o godzinie 13:41 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base i wyniosła na niską orbitę okołoziemską 52 satelity konstelacji Starlink w ramach misji Starlink Group 4-4.

Udany start z misją Starlink Group 4-4

sobota, 18 grudnia 2021 18:16 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-4 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-4 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-4 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-4 (Źródło: SpaceX)

18 grudnia o godzinie 13:41 czasu polskiego (12:41 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii i wyniosła na niską orbitę okołoziemską 52 satelity konstelacji Starlink w ramach misji Starlink Group 4-4 (Starlink-33). Separacja ładunku nastąpiła około 15 minut po starcie.

W tym roku był to 29. lot orbitalny SpaceX oraz 17. dedykowana misja z satelitami konstelacji Starlink, która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Po tym starcie na orbicie znajduje się 1805 satelitów Starlink. Więcej na temat misji i ładunku można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu po raz pierwszy w historii wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dziesięciu lotach. Były to misje Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 w styczniu 2020 roku, Starlink-7 w kwietniu 2020 roku, Starlink-10 w sierpniu 2020 roku, Starlink-14 w październiku 2020 roku, SXM-7 w grudniu 2020 roku, Starlink-17 w styczniu 2021 roku, Starlink-22 w marcu 2021 roku oraz Starlink-27 w maju 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Spokojnym.

Osłony ładunku użyte podczas tego lotu także były wcześniej wykorzystywane. Dla jednej z nich była to trzecia misja, dla drugiej natomiast czwarta. Planowane jest odzyskanie ich po raz kolejny poprzez wyłowienie osłon z powierzchni Oceanu Spokojnego przez statek NRC Quest.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl