Firma SpaceX przygotowuje się do pierwszej tegorocznej misji. Obecnie start rakiety Falcon 9 z misją Zuma planowany jest na 8 stycznia, na godzinę 02:00 czasu polskiego (01:00 UTC). Okno startowe potrwa 120 minut. Kilka minut po starcie pierwszy stopień rakiety ma wylądować na LZ-1.

Drugie podejście do startu Falcona 9 z misją Zuma – 8 stycznia 2018

sobota, 6 stycznia 2018 17:08 (edytuj)
Drugie podejście do startu Falcona 9 z misją Zuma – 8 stycznia 2018

Firma SpaceX przygotowuje się do pierwszej tegorocznej misji. Obecnie start rakiety Falcon 9 z misją Zuma planowany jest na 8 stycznia, na godzinę 02:00 czasu polskiego (01:00 UTC). Okno startowe potrwa 120 minut. Kilka minut po starcie pierwszy stopień rakiety ma wylądować na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral.

Start będzie można oglądać na żywo na naszej stronie.

Początkowo misja z tajemniczym ładunkiem Zuma była planowana na połowę listopada. Firma zdecydowała się jednak na jej przełożenie, ze względu na wykryte nieprawidłowości podczas testów osłony ładunku dla innego klienta. SpaceX poinformowało, że konieczna była dodatkowa analiza zebranych danych, co uniemożliwiło przeprowadzenie startu w tym terminie. 

W listopadzie rakieta miała startować z historycznej platformy LC-39A  w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie. Po opóźnieniu misji zdecydowano się ją przenieść na platformę SLC-40, która została odbudowana po wybuchu z września 2016 i która została ponownie uruchomiona w grudniu 2017 roku. To pozwoliło na rozpoczęcie modyfikacji LC-39A, aby mógł z niej wystartować Falcon Heavy.

3 stycznia firma SpaceX poinformowała na Twitterze, że przeprowadzono próbę generalną przed startem na platformie SLC-40. Rakieta została ustawiona na stanowisku i zatankowana, jednak wg SpaceX nie było konieczności przeprowadzania kolejnego testu statycznego (w listopadzie przeprowadzono test na platformie LC-39A).

Start opóźnił się o dwa kolejne dni ze względu na „ekstremalną pogodę". Prawdopodobnie chodzi o wiatry wiejące na dużej wysokości, których siła oraz zmienność wraz z wysokością miały przekraczać zakładane przez SpaceX normy. Opóźnienie to zostało wykorzystane do przeprowadzenia dodatkowych testów tankowania rakiety na platformie startowej.

Obecnie pogoda daje 80% szans na start. Główną przeszkodą mogą być chmury kłębiaste (cumulusy) oraz warstwa chmur przekraczająca grubość 1400 m. Oba te czynniki mogą powodować zamarzanie. W zapasowym terminie, dzień później, szanse na start spadają do 70%.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl