Na 26 czerwca, na godzinę 22:18 czasu polskiego (20:18 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-10 z platformy LC-39A. Rakieta wyniesie na orbitę 57 satelitów Starlink oraz dwa satelity BlackSky Global.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-10 – 26 czerwca 2020

piątek, 26 czerwca 2020 11:09 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-7 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-7 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-7 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-7 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2020-06-27 09:45

Start z misją Starlink-10 planowany jest obecnie dopiero po misji GPS III SV03 i odbędzie się prawdopodobnie w pierwszych dniach lipca.

  Aktualizacja 2020-06-27 02:55

Według dokumentów opublikowanych przez FAA start jest obecnie planowany na 28 czerwca.

  Aktualizacja 2020-06-26 19:48

Start z misją Starlink-10 został przełożony. Jak na razie nie została podana nowa data, lecz prawdopodobnie odbędzie się on dopiero po starcie z misją GPS III SV03, zaplanowanym obecnie na 30 czerwca.

Na 26 czerwca, na godzinę 22:18 czasu polskiego (20:18 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-10 (Starlink V1.0 L9). Rakieta wystartuje z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie i wyniesie na niską orbitę okołoziemską (LEO) kolejne 57 satelitów konstelacji Starlink. Oprócz nich, w ramach programu SmallSat Rideshare, w kosmos wyruszą dwa satelity obserwacyjne Ziemi, które zostaną częścią konstelacji tworzonej przez firmę BlackSky. Będzie to czwarty start SpaceX w ciągu czterech ostatnich tygodni.

Transmisję ze startu na żywo będzie można obejrzeć na naszej stronie.

Wszystkie satelity Starlink, które zostaną wyniesione podczas misji Starlink-10, wyposażone są w osłony przeciwsłoneczne (ang. sunshade). Mają one za zadanie redukcję ilości odbijanego od satelitów światła, co pozwoli zmniejszyć ich jasność na nocnym niebie. SpaceX dotychczas wyniosło łącznie 538 satelitów Starlink, dzięki czemu jest obecnie firmą posiadającą największą konstelację satelitarną na świecie.

Logo misji SXRS-1 (Źródło: Spaceflight)Firma BlackSky planuje stworzyć konstelację składającą się z 60 satelitów służących do obserwacji i obrazowania Ziemi. Przewidywany czas operacyjny satelitów wynosi 3 lata. Do tej pory na orbicie znalazły się cztery satelity BlackSky, w tym jeden wyniesiony na rakiecie Falcon 9 w grudniu 2018 roku podczas misji Spaceflight SSO-A: SmallSat Express, która była dedykowana firmie Spaceflight, oferującej wynoszenie na orbitę małych satelitów. Tym razem również firma Spaceflight odpowiedzialna jest za kontrakt na dostarczenie dwóch satelitów dla firmy BlackSky. Jako że jest to pierwszy lot dla Spaceflight połączony z misją Starlink, misja satelitów BlackSky Global 7 i BlackSky Global 8 otrzymała nazwę SXRS-1.

W ramach misji Starlink-10 wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w czterech misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 w styczniu 2020 roku oraz Starlink-7 w kwietniu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Zaplanowane jest także odzyskanie osłon ładunku za pomocą statków Ms. Tree oraz Ms. Chief, które mają wyłowić obie części z powierzchni oceanu, prawdopodobnie bez próby ich złapania w siatkę.

Prognozy pogody dają obecnie 80% szans na start. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste, mogące powodować zamarzanie, a także kowadła chmurowe związane z burzami.

Przelot drugiego stopnia przed separacją satelitów będzie częściowo widoczny na niebie nad Polską, szczególnie w południowo-zachodniej części kraju, około godziny 22:40 czasu polskiego. Obiektów należy wypatrywać na niebie w kierunku południowo-zachodnim. Widoczność przelotów można sprawdzić na stronie Heavens-Above po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony.

Źródła: SpaceXFleet, Spaceflight Now, Spaceflight, SpaceNews.com, Heavens-Above, SpaceX

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl