Na 18 sierpnia, na godzinę 16:31 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-11. Będzie to jedenasta dedykowana misja z satelitami konstelacji Starlink, która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-11 – 18 sierpnia 2020

poniedziałek, 17 sierpnia 2020 19:19 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV03 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV03 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV03 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV03 (Źródło: SpaceX)

Na 18 sierpnia, na godzinę 16:31 czasu polskiego (14:31 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink-11 (Starlink V1.0 L10). Będzie to jedenasta dedykowana misja z satelitami konstelacji Starlink, która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Tym razem na orbitę trafi kolejne 58 satelitów Starlink. Ich płaska struktura jest zoptymalizowana w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać osiągi rakiety Falcon 9. Pojedynczy satelita posiada masę około 260 kg i jest wyposażony w panel słoneczny, szukacz gwiazd służący do orientacji w przestrzeni oraz silniki jonowe zasilane kryptonem. Rozpoczynając od misji Starlink-10 wszystkie satelity posiadają także osłonę przeciwsłoneczną (ang. sunshade), mającą znacząco zmniejszyć ich jasność na nocnym niebie poprzez redukcję ilości światła odbijanego od elementów satelitów. Do tej pory na orbitę trafiło 595 satelitów Starlink, z czego osiem zostało już zdeorbitowanych

Satelity Planet SkySat zamontowane na adapterze podczas przygotowań do lotu (Źródło: SpaceX)Podczas tej misji na szczycie rakiety znajdzie się także ładunek dodatkowy. Zostanie on wystrzelony w ramach programu SpaceX SmallSat Rideshare, którego celem jest dostarczanie na orbitę małych satelitów niewielkim kosztem. Tym razem będą to trzy satelity obserwacyjne firmy Planet Labs – SkySat. Dołączą one do liczącej obecnie 18 satelitów konstelacji, która pozwala na wykonywanie zdjęć Ziemi w rozdzielczości około 50 cm.

Trzy poprzednie satelity SkySat także trafiły na orbitę jako ładunek dodatkowy na pokładzie rakiety Falcon 9, podczas misji Starlink-9 w czerwcu bieżącego roku. Nowe satelity dołączą do nich na orbitach o inklinacji 53 stopni. Mają się one uzupełniać z pozostałymi 15 satelitami, które znajdują się na orbitach heliosynchronicznych, umożliwiając czętsze wykonywanie zdjęć obszarów Ziemi położonych na niskich i średnich szerokościach geograficznych.

W czasie tego startu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w pięciu misjach: Telstar 18 VANTAGE we wrześniu 2018 roku, Iridium-8 w styczniu 2019 roku, Starlink-1 w maju 2019 roku, Starlink-3 w styczniu 2020 roku oraz Starlink-8 w czerwcu 2020 roku. Tym samym będzie to pierwszy egzemplarz boostera, który weźmie udział w sześciu misjach orbitalnych. Ponownie wykorzystane mają zostać także osłony ładunku rakiety. Wcześniej zostały one użyte podczas misji Starlink-4 w styczniu 2020 roku, kiedy jedna z połówek wylądowała w siatce na pokładzie statku, druga natomiast wodowała na powierzchni oceanu.

Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Planowana jest także próba złapania osłon ładunku rakiety Falcon 9 za pomocą siatki zamontowanej na pokładzie statków Ms. Tree oraz Ms. Chief. Gdyby próba się nie powiodła, osłony zostaną wyłowione z powierzchni Oceanu Atlantyckiego.

Prognozy dają obecnie 80% szans na korzystną pogodę w czasie startu. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulusy), mogące powodować zamarzanie. W przypadku przełożenia startu o jeden dzień, szanse na dobre warunki pogodowe również wynoszą 80%.

Źródła: SpaceX (1), (2)Jonathan's Space Report, Planet, Ars Technica, Next Spaceflight, SpaceXFleet.com

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl