29 sierpnia o godzinie 09:14 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A i umieściła na orbicie towarową kapsułę Dragon 2 w ramach misji CRS-23.

Start z misją CRS-23 zakończony powodzeniem

niedziela, 29 sierpnia 2021 13:38 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-23 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-23 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-23 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-23 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)

29 sierpnia o godzinie 09:14 czasu polskiego (07:14 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie i umieściła na orbicie towarową kapsułę Dragon 2 w ramach misji CRS-23. Jest to trzecia misja z drugiej fazy programu NASA CRS (ang. Commercial Resupply Services), którego celem jest dostarczanie towaru na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przez prywatne firmy. Na pokładzie pojazdu znalazły się zapasy, części zamienne oraz sprzęt do eksperymentów naukowych. Więcej na temat misji i ładunku można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Był to pierwszy lot orbitalny SpaceX od około dwóch miesięcy. W trakcie tej misji wykorzystywana jest towarowa kapsuła Dragon 2, która wcześniej brała udział w misji CRS-21, przebywając na ISS od grudnia 2020 roku do stycznia 2021 roku. Autonomiczne dokowanie do stacji w ramach misji CRS-23 planowane jest na 30 sierpnia na godzinę 17:00 czasu polskiego (15:00 UTC).

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w trzech misjach: Crew-1 w listopadzie 2020 roku, Crew-2 w kwietniu 2021 roku oraz SXM-8 w czerwcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim, dla której była to pierwsza misja, od kiedy dołączyła ona do floty SpaceX.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl