Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-23 – 29 sierpnia 2021
Start w dniu 28 sierpnia został odwołany ze względu na pogodę. Obecnie jest on planowany na 29 sierpnia na godzinę 09:14 czasu polskiego.
Na 29 sierpnia 2021 roku na godzinę 09:14 czasu polskiego (07:14 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z dwudziestą trzecią misją zaopatrzeniową na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Rakieta wyruszy z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie i wyniesie towarową kapsułę Dragon 2 z ładunkiem zapasów, części zamiennych oraz eksperymentów naukowych. Będzie to trzecia misja z drugiej fazy programu NASA CRS (ang. Commercial Resupply Services), który zakłada dostarczanie towaru na ISS przez prywatne firmy.
Transmisję ze startu będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.
Pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który będzie brał udział w tej misji, wykorzystany był wcześniej w trzech misjach: Crew-1 w listopadzie 2020 roku, Crew-2 w kwietniu 2021 roku oraz SXM-8 w czerwcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na Oceanie Atlantyckim na platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG), która nie brała dotychczas udziału w żadnej misji. Podczas nadchodzącego startu towarowy statek Dragon 2 po raz pierwszy zostanie ponownie wykorzystany. Wcześniej brał on udział w locie zaopatrzeniowym na ISS w ramach misji CRS-21.
Ten konkretny egzemplarz towarowego Dragona 2, o oznaczeniu C208, biorąc udział w misji CRS-23 wyznaczy nowy rekord statków SpaceX. Odbędzie on dwa loty w najkrótszym jak dotąd odstępie czasowym, wynoszącym dokładnie 8 miesięcy, 22 dni, 14 godzin i 57 minut. Poprzedni rekord należał do statku o oznaczeniu C206, biorącego udział w misjach Crew Demo-2 i Crew-2, między którymi odstęp wynosił 10 miesięcy, 23 dni, 17 godzin i 27 minut.
Jak w przypadku każdej misji zaopatrzeniowej, na pokładzie towarowego statku Dragon 2 pośród zapasów i części zamiennych znalazły się ciekawe eksperymenty naukowe.
-
READI FP
Jednym z nich jest READI FP (ang. REducing Arthritis Dependent Inflammation First Phase). Eksperyment polega na badaniu wpływu bioaktywnych produktów przemiany materii, takich jak antyoksydanty, na strukturę kości poddanych wpływowi mikrograwitacji. Wykorzystane w eksperymencie metabolity są ekstraktami roślinnymi pozyskanymi jako produkt uboczny w procesie produkcji wina. Loty w kosmos osłabiają układ kostny astronautów, a READI FP ma na celu lepsze zrozumienie zachodzących wtedy procesów i zmniejszenie ich negatywnego oddziaływania. -
DLR-EAC Retinal Diagnostics Study
Dwie trzecie astronautów przebywających w warunkach mikrograwitacji przez co najmniej 30 dni zaczyna cierpieć z powodu SANS (ang. Space-Associated Neuro-Ocular Syndrome) – szerokiego zbioru objawów dotyczących dysfunkcji narządu wzroku, takich jak fałdy naczyniówki, czy spłaszczenie gałki ocznej. Eksperyment DLR-EAC Retinal Diagnostics ma na celu rozwijanie diagnostyki siatkówki oka. Badacze chcą sprawdzić, czy niewielkie i nieinwazyjne urządzenie, którego funkcjonalność opiera się na wykorzystaniu światła, będzie w stanie odpowiednio zarejestrować i wychwycić zmiany w siatkówkach oczu astronautów. Eksperyment jest sponsorowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR) i Instytut Medycyny Kosmicznej Europejskiego Centrum Astronautów (EAC). -
GITAI S1 Robotic Arm Tech Demo (Nanoracks-GITAI Robotic Arm)
Eksperyment wykorzystujący robotyczne ramię GITAI S1 ma na celu zaprezentowanie jego zręczności w mikrograwitacji. Wyniki badania przyczynią się do ulepszania robotycznej siły roboczej przeznaczonej do pomocy astronautom, w której zakres może wchodzić wykonywanie zadań serwisowych, montażowych i produkcyjnych na orbicie. Wykorzystanie robotycznych ramion przyczyniłoby się do zmniejszenia kosztowności poszczególnych zadań oraz zwiększyłoby bezpieczeństwo astronautów, którzy nie musieliby osobiście przeprowadzać niebezpiecznych czynności. Technologia testowana w eksperymencie Nanoracks-GITAI mogłaby zostać wykorzystana również na Ziemi w miejscach niebezpiecznych dla ludzi bądź w obszarach o utrudnionym dostępie. Wszystkie czynności przeprowadzane w ramach GITAI S1 Robotic Arm Tech Demo będą miały miejsce wewnątrz modułu Nanoracks Bishop Airlock, który został wyniesiony na ISS przez firmę SpaceX podczas misji CRS-21 w grudniu 2020 roku. -
MISSE-15 NASA (ang. Materials International Space Station Experiment-15-NASA)
MISSE-15 to kolejny eksperyment NASA z serii MISSE mający na celu sprawdzenie wytrzymałości oraz wydajności poszczególnych materiałów i komponentów wystawionych na oddziaływanie przestrzeni kosmicznej. Wnioski z tego typu obserwacji napędzają rozwój lepszych materiałów wykorzystywanych do produkcji statków kosmicznych, skafandrów kosmicznych, czy do rozwijania wszelkich komponentów niezbędnych w eksploracji kosmosu. Materiały odporne na warunki panujące w przestrzeni kosmicznej mogą być również wykorzystywane w surowych i ekstremalnych warunkach na Ziemi. -
APEX-08
Rośliny hodowane w warunkach mikrograwitacji zazwyczaj wykazują oznaki stresu, który niekorzystnie wpływa na ich rozwój. W ramach eksperymentu APEX-08 zbadana zostanie rola poliaminów w odpowiedzi rzodkiewnika pospolitego na stres mikrograwitacyjny, poprzez zainicjowanie wykorzystania tych związków chemicznych przez rośliny. Badania APEX-08 w połączeniu z inżynierią genetyczną mogą przyczynić się do stworzenia roślin odpornych na mikrograwitację, które będzie można wykorzystać w przyszłych misjach kosmicznych.
Udany test statyczny przed misją CRS-23 odbył się 26 sierpnia 2021 roku. Prognozy pogody dają obecnie 60% szans na start w wyznaczonym terminie. Głównymi przeszkodami mogą okazać się chmury kłębiaste, a także opady atmosferyczne. W przypadku przełożenia misji o dwa dni, szanse na start wzrastają do 80%.
Autonomiczne dokowanie towarowej kapsuły Dragon 2 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej planowane jest niecałe 31 godzin po starcie.