4 marca 2021 roku o godzinie 09:24 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w KSC na Florydzie i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-20 (Starlink V1.0 L17).

Start z misją Starlink-20 zakończony sukcesem

czwartek, 4 marca 2021 10:37 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-20 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-20 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-20 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-20 (Źródło: SpaceX)

4 marca 2021 roku o godzinie 09:24 czasu polskiego (09:24 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-20 (Starlink V1.0 L17). Separacja ładunku nastąpiła około godzinę i pięć minut po starcie.

Starlink to konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) budowana przez SpaceX, która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Rezerwacje na korzystanie z usługi Starlink można już składać w wielu krajach świata, w tym w Polsce. Usługa ma być uruchamiana w różnych rejonach świata w trakcie bieżącego roku.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w siedmiu misjach: Telstar 18 VANTAGE we wrześniu 2018 roku, Iridium-8 w styczniu 2019 roku, Starlink-1 w maju 2019 roku, Starlink-3 w styczniu 2020 roku, Starlink-8 w czerwcu 2020 roku, Starlink-11 w sierpniu 2020 roku oraz Starlink-16 w listopadzie 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia, booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku, które zostaną użyte podczas tego startu, także były wcześniej wykorzystywane. Jedna z nich brała udział w trzech misjach z satelitami Starlink, druga natomiast w dwóch. Miała zostać podjęta kolejna próba ich odzyskania poprzez wyłowienie osłon z oceanu po wodowaniu przez statki GO Searcher i GO Navigator, jednak jak na razie nie wiadomo, czy się ona powiodła.

Więcej na temat misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Pełne nagranie ze startu można obejrzeć poniżej.

Źródła: SpaceX, Chris Bergin

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl