14 marca o godzinie 11:01 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A i wyniosła na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-22 (Starlink V1.0 L21).

Start z misją Starlink-22 zakończony powodzeniem

niedziela, 14 marca 2021 12:13 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-22 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-22 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-22 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-22 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)

14 marca 2021 roku o godzinie 11:01 czasu polskiego (10:01 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-22 (Starlink V1.0 L21). Separacja ładunku nastąpiła około 65 minut po starcie.

Na orbicie znajduje się już 1260 satelitów Starlink, w tym 1250 jest przeznaczonych na orbity o wysokości 550 km nad Ziemią i inklinacji 53°, gdzie docelowo mają znaleźć się 1584 satelity. SpaceX jest w trakcie procesu zmierzającego do modyfikacji licencji, dzięki której ponad 2800 satelitów, które oryginalnie miały znaleźć się na orbitach o wysokościach pomiędzy 1110 km i 1325 km, ma trafić na obniżone orbity (540 do 570 km), w tym w dużej mierze polarne. Jeżeli modyfikacja licencji zostanie zaakceptowana przez Federalną Komisję Łączności (FCC), prawdopodobnie SpaceX rozpocznie masowe wystrzeliwanie satelitów na te orbity. Do tej pory na orbitę polarną trafiło 10 satelitów Starlink podczas misji Transporter-1, ponieważ FCC zgodziło się na częściową modyfikację licencji.

Był to pierwszy w historii lot Falcona 9, podczas którego pierwszy stopień rakiety został wykorzystany po raz dziewiąty. Brał on wcześniej udział w misjach Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 w styczniu 2020 roku, Starlink-7 w kwietniu 2020 roku, Starlink-10 w sierpniu 2020 roku, Starlink-14 w październiku 2020 roku, SXM-7 w grudniu 2020 roku oraz Starlink-17 w styczniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim.

Planowano także odzyskanie osłon ładunku, dla których był to drugi lot. Miały one zostać wyłowione z powierzchni oceanu po wodowaniu przez statki GO Searcher i GO Navigator. Jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony.

Więcej na temat misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl