13 listopada o godzinie 13:19 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę 53 satelity konstelacji Starlink w ramach misji Starlink Group 4-1.

Start z misją Starlink Group 4-1 zakończony powodzeniem

sobota, 13 listopada 2021 19:17 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-1 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-1 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-1 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-1 (Źródło: SpaceX)

13 listopada o godzinie 13:19 czasu polskiego (12:19 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę 53 satelity konstelacji Starlink w ramach misji Starlink Group 4-1 (Starlink-31). Separacja ładunku nastąpiła niecałe 16 minut po starcie.

Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Podczas tej misji wystrzelono pierwszą grupę satelitów na orbitę o inklinacji 53,2°. Był to pierwszy start z satelitami Starlink od prawie dwóch miesięcy oraz pierwszy z wschodniego wybrzeża USA od ponad pół roku. Więcej na temat misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w ośmiu misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku, Starlink-13 w październiku 2020 roku, CRS-21 w grudniu 2020 roku, Transporter-1 w styczniu 2021 roku, Starlink-21 w marcu 2021 roku, Starlink-24 w kwietniu 2021 roku i Starlink-28 w maju 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku także były wcześniej wykorzystywane. Jedna z nich brała udział w misji GPS III SV04 oraz w jednej z misji Starlink, druga natomiast w innej misji Starlink. Jak na razie nie wiadomo, czy osłony udało się odzyskać po raz kolejny.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl