1 lutego o godzinie 00:11 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę satelitę COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (CSG-2) dla Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI).

Start z satelitą konstelacji COSMO-SkyMed zakończony powodzeniem

wtorek, 1 lutego 2022 15:36 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (Źródło: SpaceX)

1 lutego o godzinie 00:11 czasu polskiego (31 stycznia, 23:11 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę heliosynchroniczną satelitę COSMO-SkyMed Second Generation FM2 (CSG-2) dla Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI). Separacja ładunku nastąpiła około 60 minut po starcie.

Początkowo start miał odbyć się cztery dni wcześniej, lecz trzy razy był on przekładany ze względu na niekorzystną pogodę, przy czwartej próbie natomiast w strefie zabronionej znalazł się statek i start także został przełożony.

COSMO-SkyMed Second Generation FM2 to drugi satelita należący do drugiej generacji konstelacji COSMO-SkyMed (ang. CSG – COSMO-SkyMed Second Generation), która ma umożliwiać obserwację Ziemi niezależnie od warunków pogodowych i oświetleniowych. Więcej na temat misji i ładunku można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej jako boczny booster rakiety Falcon Heavy brał udział w dwóch misjach: Arabsat-6A w kwietniu 2019 roku oraz STP-2 w czerwcu 2019 roku. Był to pierwszy w historii start Falcona 9, podczas którego użyto pierwszego stopnia będącego wcześniej bocznym boosterem Falcona Heavy. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral. Jest to pierwszy w historii booster, który trzy razy wylądował na lądzie.

Osłony ładunku wykorzystane w ramach tej misji także były wcześniej używane. Jedna z nich brała udział w misjach Transporter-1, Transporter-2 oraz jednej misji Starlink, druga natomiast w misjach SAOCOM 1B, Transporter-2 oraz jednej misji Starlink. Planowano odzyskanie ich po raz kolejny po wodowaniu na powierzchni Oceanu Atlantyckiego za pomocą statku Bob. Jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceX (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl