19 grudnia o godzinie 15:00 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w KSC i wyniosła na orbitę tajny ładunek dla Narodowego Biura Rozpoznania (NRO) w ramach misji NROL-108.

Udany start z misją NROL-108

sobota, 19 grudnia 2020 15:57 (edytuj)
Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 w ramach misji NROL-108 (Źródło: Marek Cyzio, florydziak.com)
Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 w ramach misji NROL-108 (Źródło: Marek Cyzio, florydziak.com)
Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 w ramach misji NROL-108 (Źródło: Marek Cyzio, florydziak.com) Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 w ramach misji NROL-108 (Źródło: Marek Cyzio, florydziak.com)

19 grudnia o godzinie 15:00 czasu polskiego (14:00 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na orbitę tajny ładunek dla Narodowego Biura Rozpoznania (NRO) w ramach misji NROL-108.  Od momentu separacji stopni dalszy lot rakiety na orbitę nie był transmitowany ze względu na charakter ładunku, lecz podano, że udało się osiągnąć właściwą orbitę.

Była to druga w historii misja SpaceX dla amerykańskiej agencji wywiadowczej NRO. Na pokładzie rakiety znalazł się ładunek związany z bezpieczeństwem narodowym, który został zaprojektowany i zbudowany przez agencję. Więcej na temat NRO oraz misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w czterech misjach: CRS-19 w grudniu 2019 roku, CRS-20 w marcu 2020 roku, Starlink-9 w czerwcu 2020 roku i SAOCOM 1B w sierpniu 2020 roku. Była to pierwsza w historii misja dedykowana bezpieczeństwu narodowemu USA, podczas której użyty został sprawdzony w locie pierwszy stopień. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral.

Miała także zostać podjęta próba odzyskania osłon ładunku rakiety poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu po wodowaniu przez statki Ms. Tree i GO Searcher. Nie wiadomo jednak na razie, czy próba się powiodła.

Pełne nagranie ze startu i lądowania można obejrzeć poniżej.

Źródła: Marek CyzioSpaceX (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl