20 stycznia o godzinie 14:02 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A i wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-17.

Udany start z misją Starlink-17

środa, 20 stycznia 2021 15:10 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-17 (Źródło: Thomas Burghardt dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-17 (Źródło: Thomas Burghardt dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-17 (Źródło: Thomas Burghardt dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-17 (Źródło: Thomas Burghardt dla NSF, NASASpaceFlight.com)

20 stycznia o godzinie 14:02 czasu polskiego (13:02 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie i wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-17 (Starlink V1.0 L16). Była to druga orbitalna misja SpaceX w 2021 roku. Separacja satelitów nastąpiła nieco ponad godzinę po starcie.

Starlink to rozwijana przez SpaceX konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Uwzględniając ten start, firma wystrzeliła już łącznie ponad tysiąc satelitów Starlink, z czego około 950 wciąż znajduje się na orbicie. Pod koniec października 2020 roku rozpoczęto publiczne testy konstelacji w północnych stanach USA, a od tamtej pory rozszerzono je także na Kanadę oraz Wielką Brytanię. Wraz z umieszczaniem kolejnych satelitów na docelowych orbitach, jakość usługi ma się poprawiać, ma być ona także uruchamiana w kolejnych regionach świata.

Podczas tego lotu po raz pierwszy w historii egzemplarz pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 został wykorzystany po raz ósmy. Do tej pory brał on udział w siedmiu misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 w styczniu 2020 roku, Starlink-7 w kwietniu 2020 roku, Starlink-10 w sierpniu 2020 roku, Starlink-14 w pażdzierniku 2020 roku oraz SXM-7 w grudniu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia, booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim. Podczas transmisji poinformowano, że nigdy wcześniej nie próbowano przeprowadzić tego manewru przy tak silnym wietrze.

Pobito także rekord, jeśli chodzi o najkrótszy czas pomiędzy startami pojedynczego boostera – 37 dni, 19 godzin i 32 minuty. Poprzednio wynosił on nieco ponad 51 dni i został ustanowiony podczas misji ANASIS-II.

Osłony ładunku rakiety użyte podczas tego lotu również były wcześniej wykorzystywane – jedna z nich podczas dwóch misji z satelitami Starlink, druga podczas jednej. Tym razem również zaplanowano ich odzyskanie, poprzez wyłowienie ich przez statki Ms. Tree i Ms. Chief z powierzchni oceanu po wodowaniu. Jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można obejrzeć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl