16 maja o godzinie 00:56 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie z misją Starlink-28 (Starlink V1.0 L26).

Udany start z misją Starlink-28

niedziela, 16 maja 2021 02:38 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-28 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-28 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-28 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-28 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)

16 maja o godzinie 00:56 czasu polskiego (15 maja, 22:56 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie z misją Starlink-28 (Starlink V1.0 L26). Na szczycie rakiety znalazły się 52 satelity Starlink oraz dwa ładunki dodatkowe – Capella 6 i Tyvak-0130. Około 57 minut po starcie przeprowadzono separację jednego z ładunków dodatkowych, a następnie, nieco ponad 3 minuty później, drugiego z nich. Separacja satelitów Starlink nastąpiła około 98 minut po starcie.

Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie.  W tym roku wystrzelone zostały już 722 satelity Starlink, w sumie na orbicie jest ich już 1606. Więcej na temat tej misji i ładunku można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w siedmiu misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku, Starlink-13 w październiku 2020 roku, CRS-21 w grudniu 2020 roku, Transporter-1 w styczniu 2021 roku, Starlink-21 w marcu 2021 roku oraz Starlink-24 w kwietniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Wykorzystano także osłony ładunku, które brały udział w poprzednich misjach. Dla obydwóch z nich był to drugi lot, jedna została wcześniej użyta podczas misji SXM-7 w grudniu 2020 roku, druga podczas misji NROL-108, także w grudniu 2020 roku. Planowano odzyskanie ich po raz kolejny poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu po wodowaniu przez statek Shelia Bordelon. Jak na razie nie wiadomo, czy osłony udało się odzyskać w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl