30 czerwca o godzinie 21:31 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 i wyniosła 88 satelitów na orbitę heliosynchroniczną.

Udany start z misją Transporter-2

środa, 30 czerwca 2021 23:03 (edytuj)
Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 po misji Transporter-2 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 po misji Transporter-2 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 po misji Transporter-2 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com) Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 po misji Transporter-2 (Źródło: Stephen Marr dla NSF, NASASpaceFlight.com)

30 czerwca o godzinie 21:31 czasu polskiego (19:31 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła 85 małych satelitów oraz 3 satelity konstelacji Starlink na orbitę heliosynchroniczną (SSO) w ramach misji Transporter-2. Separacja poszczególnych ładunków rozpoczęła się nieco ponad 57 minut po starcie i zakończyła się niecałe 21 minut później.

Transporter-2 to druga dedykowana misja prowadzonego przez SpaceX programu SmallSat Rideshare, którego celem jest wynoszenie na orbitę małych satelitów niewielkim kosztem. Na szczycie rakiety znalazły się ładunki zakontraktowane zarówno przez firmy pośredniczące, jak i bezpośrednio przez SpaceX. Więcej na temat misji i ładunku można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w siedmiu misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku, Starlink-15 w październiku 2020 roku, Turksat 5A w styczniu 2021 roku, Starlink-18 w lutym 2021 roku, Starlink-23 w marcu 2021 roku oraz Starlink-25 w kwietniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral.

Wykorzystane zostały także osłony ładunku, które były wcześniej używane. Obydwie brały udział w dwóch lotach, jedna z nich w misji Transporter-1 oraz jednej misji Starlink, druga w misji SAOCOM 1B oraz również jednej misji Starlink. Planowane było odzyskanie ich po raz kolejny poprzez wyłowienie z powierzchni oceanu po wodowaniu przy pomocy statku HOS Briarwood. Jak na razie nie wiadomo, czy osłony udało się odzyskać w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl