1 kwietnia o godzinie 18:24 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral i wyniosła na orbitę 40 małych satelitów dla różnych klientów w ramach misji Transporter-4.

Udany start z misją Transporter-4

sobota, 2 kwietnia 2022 00:58 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-4 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-4 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-4 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-4 (Źródło: SpaceX)

1 kwietnia o godzinie 18:24 czasu polskiego (16:24 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę 40 małych satelitów dla różnych klientów w ramach misji Transporter-4.

Była to czwarta dedykowana misja prowadzonego przez SpaceX programu SmallSat Rideshare, którego celem jest umieszczanie na orbicie małych satelitów niewielkim kosztem. Część ładunków została zakontraktowana przez pośredników – firmy D-Orbit, Exolaunch i Spaceflight – część natomiast bezpośrednio przez SpaceX. Satelity zostały umieszczone na dwóch różnych orbitach – o inklinacji ok. 98° i wysokości ok. 645 km oraz inklinacji ok. 97,4° i wysokości ok. 500 km. Więcej na temat misji i poszczególnych ładunków można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w sześciu misjach: Crew-1 w listopadzie 2020 roku, Crew-2 w kwietniu 2021 roku, SXM-8 w czerwcu 2021 roku, CRS-23 w sierpniu 2021 roku, IXPE w grudniu 2021 roku oraz Starlink Group 4-7 w lutym 2022 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Planowano także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez ich wodowanie na powierzchni Oceanu Atlantyckiego i wciągnięcie ich na pokład statku Bob.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceX (1), (2), T.S. Kelso

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl