13 stycznia o godzinie 16:25 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę heliosynchroniczną 105 małych satelitów w ramach misji Transporter-3.

Udany start z trzecią misją Transporter

czwartek, 13 stycznia 2022 22:53 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-3 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-3 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-3 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-3 (Źródło: SpaceX)

13 stycznia o godzinie 16:25 czasu polskiego (15:25 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę heliosynchroniczną 105 małych satelitów dla różnych klientów w ramach misji Transporter-3.

Separacja ładunków rozpoczęła się około 60 minut po starcie i trwała niecałe 28 minut. Satelity zostały umieszczone na orbicie o wysokości około 530 kilometrów nad Ziemią i inklinacji około 95,2°. Wśród nich znalazły się także cztery satelity skonstruowane przez polską firmę SatRevolution.

Transporter-3 to trzecia dedykowana misja prowadzonego przez SpaceX programu SmallSat Rideshare, którego celem jest wynoszenie na orbitę małych satelitów niewielkim kosztem. Więcej na temat misji i ładunków można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dziewięciu misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku, Starlink-13 w październiku 2020 roku, CRS-21 w grudniu 2020 roku, Transporter-1 w styczniu 2021 roku, Starlink-21 w marcu 2021 roku, Starlink-24 w kwietniu 2021 roku, Starlink-28 w maju 2021 roku, oraz Starlink Group 4-1 w listopadzie 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral.

Planowano także odzyskanie osłon ładunku po wodowaniu w Oceanie Atlantyckim poprzez wyłowienie ich z powierzchni wody przez statek Bob. Jak na razie nie wiadomo, czy osłony udało się odzyskać w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceX, CelesTrak

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl