Na 13 stycznia na godzinę 16:25 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-3 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Na orbitę wyniesione zostanie 105 małych satelitów.

Start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-3 – 13 stycznia 2022

czwartek, 13 stycznia 2022 11:48 (edytuj)
Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 przed startem z misją Transporter-3 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 przed startem z misją Transporter-3 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 przed startem z misją Transporter-3 (Źródło: SpaceX) Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 przed startem z misją Transporter-3 (Źródło: SpaceX)

Na 13 stycznia na godzinę 16:25 czasu polskiego (15:25 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Transporter-3 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Okno startowe potrwa 29 minut. Na orbitę wyniesione zostanie 105 mikrosatelitów i cubesatów dla różnych klientów. Separacja ładunków rozpocznie się około 60 minut po starcie i potrwa około 28 minut.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Zespół firmy Exolaunch podczas integracji satelitów przed startem, od frontu widoczny jest mikrosatelita firmy ICEYE (Źródło: Exolaunch/SpaceX)Transporter-3 to trzecia dedykowana misja prowadzonego przez SpaceX programu SmallSat Rideshare, którego celem jest wynoszenie na orbitę małych satelitów niskim kosztem. Na pokładzie rakiety znajdą się ładunki zakontraktowane przez pośredników – firmy Spaceflight, Exolaunch, D-Orbit i ISILaunch – a także bezpośrednio przez SpaceX.

Na szczycie rakiety umieszczono trzy satelity zakontraktowane przez firmę Spaceflight, która ze swojej strony nazywa tę misję SXRS-6. Początkowo planowano także wystrzelić należący do Spaceflight pojazd transferowy Sherpa-LTC, na którego pokładzie miały znaleźć się satelity cubesat dla klientów. W połowie stycznia odkryto jednak wyciek w jego systemie napędowym, co sprawiło, że został on wycofany z tej misji.

Firma Exolaunch zakontraktowała wystrzelenie 29 ładunków podczas tego startu, D-Orbit natomiast przygotowało pojazd transferowy ION SCV-004 Elysian Eleonora wraz z co najmniej pięcioma satelitami typu cubesat dla klientów. Część ładunków zakontraktowała także firma ISILAUNCH, która nazwała swoją misję ISILaunch-36.

Zespół firmy Planet przed wysłaniem satelitów na Florydę (Źródło: Will Marshall)Wśród satelitów wyniesionych na orbitę podczas tej misji znajdą się między innymi:

  • Nazwana Flock-4x grupa 44 cubesatów SuperDove firmy Planet, które dołączą do budowanej przez firmę konstelacji. Jej celem jest wykonywanie zdjęć Ziemi w rozdzielczości około 3 metrów. Po tym starcie firma Planet będzie posiadać ponad 240 satelitów na orbicie.
  • ICEYE X14 i X16, kolejne już satelity fińskiej firmy ICEYE wyposażone w radar z syntetyczną aperturą (SAR), który pozwala na wykonywanie obrazów Ziemi niezależnie od pogody i oświetlenia. Współzałożycielem i dyrektorem wykonawczym (CEO) ICEYE jest Polak, Rafał Modrzewski.
  • Umbra-02, drugi satelita z radarem SAR firmy Umbra Lab, który ma wykonywać zdjęcia naszej planety w rozdzielczości 25 centymetrów. Pierwszy satelita, wystrzelony podczas misji Transporter-2, miał przetestować technologie i zweryfikować działanie wszystkich podsystemów.
  • Sich 2-1, zbudowany na zlecenie Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy (NKAU) satelita, który będzie wykonywał zdjęcia powierzchni Ziemi w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni oraz będzie monitorował parametry ziemskiej magnetosfery. Jest to największy satelita, jaki zostanie wystrzelony w ramach tej misji, jego masa wynosi 170 kilogramów.
  • Capella 7 i 8, dwa satelity, które dołączą do konstelacji amerykańskiej firmy Capella Space, mającej docelowo liczyć 30 satelitów. Są one wyposażone w radar SAR, który ma dostarczać zdjęcia Ziemi o wysokim kontraście, niskim poziomie szumów i rozdzielczości poniżej pół metra.

Na pokładzie pojazdu transferowego ION SCV-004 firmy D-Orbit znajdą się cztery satelity zbudowane przez polską firmę SatRevolution:

  • Dwa satelity konstelacji obserwacyjnej STORK, mające wykonywać multispektralne obrazy Ziemi w rozdzielczości do 5 metrów.
  • LabSat, cubesat 3U mający badać wpływ mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego na próbki biologiczne.
  • SW1FT, satelita mający hostować na swoim pokładzie różne ładunki dla komercyjnych klientów.

Trajektoria lotu rakiety podczas misji Transporter-3 (Źródło: Raul/@Raul74Cz)Będzie to już czwarty w ostatnich latach start SpaceX z wybrzeża Florydy, podczas którego ładunek zostanie umieszczony na orbicie polarnej. Falcon 9 wystartuje w kierunku południowo-wschodnim, a następnie skręci na południe, lecąc wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego.

Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dziewięciu misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku, Starlink-13 w październiku 2020 roku, CRS-21 w grudniu 2020 roku, Transporter-1 w styczniu 2021 roku, Starlink-21 w marcu 2021 roku, Starlink-24 w kwietniu 2021 roku, Starlink-28 w maju 2021 roku, oraz Starlink Group 4-1 w listopadzie 2021 roku.

Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral. Będzie to pierwszy powrót boostera rakiety Falcon na ląd od czerwca 2021 roku. Planowane jest także odzyskanie osłon ładunku rakiety po wodowaniu poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu przez statek Bob.

Prognozy pogody dają obecnie 70% szans na korzystne warunki w wyznaczonym oknie startowym. Głównymi przeszkodami mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus) oraz gruba warstwa chmur. W przypadku przełożenia startu na następny dzień szanse wzrastają do 90%.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl