9 listopada o godzinie 04:33 czasu polskiego załogowa kapsuła Dragon 2 Endeavour powróciła na Ziemię poprzez wodowanie w Zatoce Meksykańskiej kończąc misję Crew-2.

Załogowa misja Crew-2 zakończona

wtorek, 9 listopada 2021 12:55 (edytuj)
Kapsuła Dragon 2 Endeavour po otwarciu spadochronów przed wodowaniem w ramach misji Crew-2 (Źródło: SpaceX/NASA)
Kapsuła Dragon 2 Endeavour po otwarciu spadochronów przed wodowaniem w ramach misji Crew-2 (Źródło: SpaceX/NASA)
Kapsuła Dragon 2 Endeavour po otwarciu spadochronów przed wodowaniem w ramach misji Crew-2 (Źródło: SpaceX/NASA) Kapsuła Dragon 2 Endeavour po otwarciu spadochronów przed wodowaniem w ramach misji Crew-2 (Źródło: SpaceX/NASA)

9 listopada o godzinie 04:33 czasu polskiego (03:44 UTC) załogowa kapsuła Dragon 2 Endeavour powróciła na Ziemię poprzez wodowanie w Zatoce Meksykańskiej w pobliżu położonego na Florydzie miasta Pensacola. Tym samym zakończyła się druga operacyjna misja programu komercyjnych lotów załogowych NASA (ang. Commercial Crew), Crew-2.

Misja Crew-2 rozpoczęła się 23 kwietnia bieżącego roku, kiedy rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie i dostarczyła na orbitę załogową kapsułę Dragon 2 Endeavour. Na jej pokładzie znalazło się dwoje astronautów NASA – Shane Kimbrough i Megan McArthur, astronauta japońskiej agencji JAXA – Akihiko Hoshide, oraz astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – Thomas Pesquet. Nieco ponad 23 godziny po starcie pojazd zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przebywając na stacji, astronauci prowadzili liczne badania naukowe, takie jak analiza zachowania płomieni, czy hodowanie roślin w mikrograwitacji. Prowadzili także prace naprawcze, testowali demonstratory technologii, a Kimbrough, Hoshide i Pesquet odbyli łącznie cztery spacery kosmiczne związane z montażem nowych paneli słonecznych na stacji. Ostatni spacer, w którym udział brali Hoshide i Pesquet, był pierwszym w historii ISS, w którym nie uczestniczył żaden astronauta z USA ani Rosji.

Kapsuła Dragon 2 Endeavour wchodząca w atmosferę (Źródło: NASA/Aubrey Gemignani)Właz kapsuły Dragon 2 Endeavour został ponownie zamknięty 8 listopada około godziny 18:15 czasu polskiego (17:15 UTC). Pojazd odłączył się od ISS o godzinie 20:05 czasu polskiego (19:05 UTC). Następnie wykonany został trwający około dwie godziny manewr pełnego okrążenia stacji w odległości około 200 metrów. W tym czasie Thomas Pesquet oraz Akihiko Hoshide wykonywali zdjęcia stacji z różnych perspektyw, co ma pomóc w ocenie stanu zewnętrznych elementów ISS. Ostatnie podobne pełne okrążenie stacji zostało wykonane w 2011 roku przez prom kosmiczny.

Po godzinie 22:00 czasu polskiego (21:00 UTC) rozpoczęto manewry mające oddalić pojazd od stacji. Niecałą godzinę przed wodowaniem rozpoczął się trwający 16 minut manewr deorbitacji przy pomocy silników pomocniczych Draco, po czym zamknięty został nos w przedniej części pojazdu. Po wejściu w atmosferę nastąpiła trwająca siedem minut przerwa w transmisji spowodowana gorącą plazmą otaczającą pojazd. Kiedy kapsuła wytraciła większość prędkości, uwolniono spadochrony pomocnicze, a następnie spadochrony główne.

Po wypuszczeniu czterech głównych spadochronów jeden z nich, w przeciwieństwie do pozostałych, nie napełnił się od razu powietrzem, nastąpiło to dopiero po ponad minucie. Kathy Lueders, przewodząca działowi załogowej eksploracji w NASA, stwierdziła, że zespoły przyjrzą się rozkładowi naprężeń na spadochronie przed startem z kolejną misją Crew-3, aby zrozumieć to zachowanie. Powiedziała także, że podobny efekt był obserwowany wielokrotnie podczas testów i zazwyczaj przyczyną jest grupowanie się linek w wiązki, zanim siły aerodynamiczne doprowadzą do pełniejszego otwarcia i rozdzielenia spadochronów. Siły działające na kapsułę oraz tempo spadku jej prędkości były zgodne z przewidywaniami, co może oznaczać, że zachowanie spadochronu nie było symptomem poważniejszych problemów.

Około 30 minut po powrocie na Ziemię kapsuła została wciągnięta na pokład statku GO Navigator, następnie otwarto właz i astronauci opuścili pojazd. Przeszli oni wstępne badania medyczne, a następnie zostali przewiezieni na ląd za pomocą helikoptera.

Załoga misji Crew-2 w kapsule Dragon 2 Endeavour po wodowaniu (Źródło: NASA/Aubrey Gemignani)Podczas powrotu na Ziemię astronauci nie mogli korzystać z toalety w kapsule. Wynika to z faktu, że podczas prywatnej misji załogowej, Inspiration4, wykryto nieszczelność w systemie toalety kapsuły Dragon 2 Resilience i po inspekcjach okazało się, że w kapsule Endeavour występuje podobny problem. SpaceX przeprowadziło obszerne testy, aby upewnić się, że nie doprowadzi to do korozji zagrażającej pojazdowi. We współpracy z NASA ustalono, że problem ten nie stwarza niebezpieczeństwa dla załogi. Podczas kolejnych lotów kapsuły będą wyposażone w przeprojektowany system toalety.

Kapsuła Dragon 2 Endeavour przebywała w kosmosie przez ponad 199 dni, ustanawiając rekord długości pojedynczego lotu, jeśli chodzi o amerykańskie statki kosmiczne. Poprzedni rekord należał do pojazdu Dragon 2 Resilience i wynosił 167 dni. Była to druga misja kapsuły Endeavour, która wcześniej brała także udział w misji Crew Demo-2.

Początkowo planowano, aby misja Crew-2 zakończyła się dopiero po tym, jak kapsuła Dragon 2 Endurance dotrze na ISS w ramach kolejnej misji, Crew-3. NASA preferuje ten sposób wymiany załogi na stacji, ponieważ pozwala on uniknąć zmniejszonej liczebności astronautów w amerykańskiej części stacji. Ze względu na opóźnienia w starcie misji Crew-3 zdecydowano jednak, aby misja Crew-2 zakończyła się wcześniej.

Pełne nagrania z zamknięcia włazu, odłączenia od stacji i powrotu na Ziemię można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl