Na 25 listopada na godzinę 03:13 czasu polskiego (02:13 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-16 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-16 – 25 listopada 2020

niedziela, 22 listopada 2020 10:30 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-11 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-11 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-11 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-11 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2020-11-23 22:53

Start został przełożony o kolejny dzień ze względu na niekorzystną pogodę w miejscu lądowania pierwszego stopnia. Obecnie jest on planowany na 25 listopada na godzinę 03:13 czasu polskiego (02:13 UTC).

  Aktualizacja 2020-11-23 03:48

Start w dniu 23 listopada został odwołany ze względu na dodatkowy czas potrzebny na przejrzenie danych. Obecnie jest on planowany na 24 listopada na godzinę 03:34 czasu polskiego (02:34 UTC).

Na 25 listopada na godzinę 03:13 czasu polskiego (02:13 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-16 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Na niską orbitę okołoziemską (LEO) wyniesione zostanie kolejne 60 satelitów Starlink. Separacja satelitów od rakiety planowana jest niecałe 15 minut po starcie.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Terminal Starlink (Źródło: SpaceX)Starlink to konstelacja satelitów, która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całej Ziemi, w szczególności na terenach, gdzie obecnie dostęp jest ograniczony lub całkowicie niemożliwy. Na orbicie obecnie znajduje się 835 satelitów Starlink, docelowo ma ich być prawie 12 tysięcy. Pod koniec października ruszyły publiczne testy usługi w północnej części Stanów Zjednoczonych, a w ostatnim tygodniu rozszerzono je na południowe rejony Kanady.

W przyszłym roku planowane jest włączenie do programu testowego kolejnych obszarów. Według Elona Muska rosnąca liczba satelitów na docelowych orbitach powinna umożliwić korzystanie z usługi w stanach USA położonych bardziej na południe już od stycznia. Stwierdził on także, że po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń dostęp do Internetu za pomocą konstelacji Starlink powinien być możliwy w 2021 roku także m.in. w Europie oraz w Indiach.

Gdyby start odbył się w pierwotnym terminie, 23 listopada, zostałby pobity rekord, jeśli chodzi o najkrótszy czas pomiędzy dwoma startami orbitalnymi SpaceX i wyniósłby on 1 dzień, 9 godzin i 39 minut. Poprzedni rekord został ustanowiony podczas misji CRS-16 w grudniu 2018 roku.

Lądowanie pierwszego stopnia po misji GPS III SV04 (Źródło: SpaceX)Podczas tego startu po raz pierwszy w historii booster rakiety Falcon wykorzystany zostanie po raz siódmy. Wcześniej brał on udział w misjach Telstar 18 VANTAGE we wrześniu 2018 roku, Iridium-8 w styczniu 2019 roku, Starlink-1 w maju 2019 roku, Starlink-3 w styczniu 2020 roku, Starlink-8 w czerwcu 2020 roku oraz Starlink-11 w sierpniu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Jedna z osłon ładunku rakiety przeznaczona do tego lotu była wcześniej wykorzystana podczas jednej misji, druga natomiast podczas dwóch. Prawdopodobnie odbędzie się kolejna próba odzyskania jednej z nich za pomocą siatki zamontowanej na pokładzie statku Ms. Chief. Drugi statek, Ms. Tree, przechodzi testy po ostatnich modyfikacjach, więc został zastąpiony przez statek GO Searcher, który wyłowi drugą osłonę z powierzchni oceanu.

Prognozy pogody dają obecnie 80% szans na korzystne warunki w wyznaczonym terminie. Głównymi przeszkodami mogą okazać się zbyt silny wiatr wiejący na platformie startowej oraz chmury kłębiaste (cumulus), mogące powodować zamarzanie. Dodatkowo prognozowane jest umiarkowane ryzyko wystąpienia złej pogody w miejscu lądowania pierwszego stopnia. W przypadku przełożenia startu o jeden dzień szanse na korzystne warunki również wynoszą 80%.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl