Na 21 lutego na godzinę 15:44 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-8, w ramach której na orbitę wyniesione zostanie kolejne 46 satelitów Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-8 – 21 lutego 2022

poniedziałek, 21 lutego 2022 10:14 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-29 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-29 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-29 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-29 (Źródło: SpaceX)

Na 21 lutego na godzinę 15:44 czasu polskiego (14:44 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink Group 4-8, w ramach której na orbitę wyniesione zostanie kolejne 46 satelitów Starlink.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitarna na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), której celem jest zapewnianie dostępu do Internetu na całym świecie. Na orbicie znajduje się obecnie 1876 satelitów Starlink, a z usługi korzysta już ponad 145 tysięcy użytkowników w 27 krajach świata.

Będzie to siódma misja, podczas której satelity trafią na płaszczyzny orbitalne o inklinacji 53,2°. Separacja ładunku nastąpi około 63 minuty po starcie, satelity zostaną umieszczone na wstępnej orbicie o perygeum wynoszącym 325 km i apogeum wynoszącym 337 km. Przy poprzednich podobnych misjach perygeum było niższe (około 210 km). Zmiana prawdopodobnie wynika z faktu, że po starcie z misją Starlink Group 4-7 doszło do nieplanowanej deorbitacji większości satelitów ze względu na wzrost gęstości atmosfery na niskich wysokościach spowodowany burzą geomagnetyczną. Wypuszczenie satelitów na nieco wyższej orbicie powinno pomóc w uniknięciu tego problemu, lecz zmiana ta spowodowała zmniejszenie liczby wynoszonych satelitów z 49 do 46.

Lądowanie pierwszego stopnia rakiety po misji Transporter-3 (Źródło: SpaceX)Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9 , który brał wcześniej udział w dziesięciu misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku, Starlink-13 w październiku 2020 roku, CRS-21 w grudniu 2020 roku, Transporter-1 w styczniu 2021 roku, Starlink-21 w marcu 2021 roku, Starlink-24 w kwietniu 2021 roku, Starlink-28 w maju 2021 roku, Starlink Group 4-1 w listopadzie 2021 roku oraz Transporter-3 w styczniu 2022 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku rakiety także były już wcześniej w kosmosie, dla obydwóch osłon będzie to czwarty lot. Planowane jest odzyskanie ich po raz kolejny poprzez wodowanie na powierzchni Oceanu Atlantyckiego, a następnie wciągnięcie ich na pokład statku Doug.

Prognozy pogody dają obecnie 90% szans na korzystne warunki w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). Dodatkowo prognozowane jest niskie lub umiarkowane ryzyko wystąpienia niekorzystnych warunków do lądowania pierwszego stopnia. W przypadku przełożenia startu na następny dzień szanse także wynoszą 90%, dodatkowo prognozowane jest umiarkowane ryzyko wystąpienia zbyt silnego uskoku wiatru na dużych wysokościach.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl