21 lutego o godzinie 15:44 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i dostarczyła na orbitę 46 satelitów Starlink w ramach misji Starlink Group 4-8.

Udany start z misją Starlink Group 4-8

poniedziałek, 21 lutego 2022 23:22 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-8 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-8 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-8 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-8 (Źródło: SpaceX)

21 lutego o godzinie 15:44 czasu polskiego (14:44 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i dostarczyła na orbitę 46 satelitów Starlink w ramach misji Starlink Group 4-8.

Separacja ładunku nastąpiła około 63 minuty po starcie i została potwierdzona kilkanaście minut później, gdy drugi stopień rakiety znalazł się w zasięgu stacji naziemnych. Satelity zostały umieszczone na wstępnej orbicie, po sprawdzeniu wszystkich podsystemów rozpoczną one podróż na docelowe orbity 540 kilometrów nad Ziemią. Po tym starcie na niskiej orbicie okołoziemskiej znajduje się już 1920 satelitów Starlink. Więcej na temat misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9 , który brał wcześniej udział w dziesięciu misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku, Starlink-13 w październiku 2020 roku, CRS-21 w grudniu 2020 roku, Transporter-1 w styczniu 2021 roku, Starlink-21 w marcu 2021 roku, Starlink-24 w kwietniu 2021 roku, Starlink-28 w maju 2021 roku, Starlink Group 4-1 w listopadzie 2021 roku oraz Transporter-3 w styczniu 2022 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku rakiety także były wcześniej wykorzystywane, dla obydwóch osłon był to czwarty lot. Planowano odzyskanie ich po raz kolejny poprzez wodowanie na powierzchni Oceanu Atlantyckiego, a następnie wciągnięcie ich na pokład statku Doug.

Na terenie Polski możliwe powinno być zaobserwowanie przelotu satelitów Starlink z tego startu 22 lutego około godziny 05:00. Listę widocznych przelotów można znaleźć na stronie Heavens-Above po ustawieniu lokalizacji w prawym górnym rogu strony i wybraniu z listy misji „Starlink G4-8”.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl