Kolejne podejście do startu Falcona 9 z misją Starlink-10 – 7 sierpnia 2020
Na 7 sierpnia, na godzinę 07:12 czasu polskiego (05:12 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-10 (Starlink V1.0 L9). Rakieta wystartuje z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie i wyniesie na niską orbitę okołoziemską (LEO) kolejne 57 satelitów konstelacji Starlink. Oprócz nich, w ramach programu SmallSat Rideshare, w kosmos wyruszą dwa satelity obserwacyjne Ziemi, które zostaną częścią konstelacji tworzonej przez firmę BlackSky.
Transmisję ze startu na żywo będzie można obejrzeć na naszej stronie.
Wszystkie satelity Starlink, które zostaną wyniesione podczas misji Starlink-10, wyposażone są w osłony przeciwsłoneczne (ang. sunshade). Mają one za zadanie redukcję ilości odbijanego od satelitów światła, co pozwoli zmniejszyć ich jasność na nocnym niebie. SpaceX dotychczas wyniosło łącznie 538 satelitów Starlink, dzięki czemu jest obecnie firmą posiadającą największą konstelację satelitarną na świecie.
Firma BlackSky planuje stworzyć konstelację składającą się z 60 satelitów służących do obserwacji i obrazowania Ziemi. Przewidywany czas operacyjny satelitów wynosi 3 lata. Do tej pory na orbicie znalazły się cztery satelity BlackSky, w tym jeden wyniesiony na rakiecie Falcon 9 w grudniu 2018 roku podczas misji Spaceflight SSO-A: SmallSat Express, która była dedykowana firmie Spaceflight, oferującej wynoszenie na orbitę małych satelitów. Tym razem również firma Spaceflight odpowiedzialna jest za kontrakt na dostarczenie dwóch satelitów dla firmy BlackSky. Jako że jest to pierwszy lot dla Spaceflight połączony z misją Starlink, misja satelitów BlackSky Global 7 i BlackSky Global 8 otrzymała nazwę SXRS-1.
W ramach misji Starlink-10 wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w czterech misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 w styczniu 2020 roku oraz Starlink-7 w kwietniu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Zaplanowana jest także próba odzyskania osłon ładunku za pomocą statków Ms. Tree oraz Ms. Chief.
Prognozy pogody dają obecnie 70% szans na start. Głównymi przeszkodami mogą okazać się gruba warstwa chmur oraz chmury kłębiaste, mogące powodować zamarzanie.
Test statyczny przed misją odbył się 24 czerwca. Start początkowo planowany był na 26 czerwca, jednakże ze względu na dodatkowy czas potrzebny na przygotowania do lotu został on przełożony na początek lipca. Na 30 czerwca zaplanowany był start z misją GPS III SV03 dla Sił Kosmicznych USA, który otrzymał priorytet. Następna próba startu 8 lipca została odwołana ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, natomiast próba 11 lipca została po raz kolejny przełożona ze względu na dodatkowy czas potrzebny na przygotowania do startu.
Źródła: Spaceflight Now, Spaceflight, SpaceNews.com, SpaceX (1), (2), (3), (4), Michael Baylor, SpaceXFleet.com