Na 11 lipca, na godzinę 16:54 czasu polskiego (14:54 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-10 z platformy LC-39A. Rakieta wyniesie na orbitę 57 satelitów Starlink oraz dwa satelity BlackSky Global.

Drugie podejście do startu Falcona 9 z misją Starlink-10 – 11 lipca 2020

środa, 8 lipca 2020 11:26 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-9 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-9 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-9 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-9 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2020-07-11 16:44

Start 11 lipca został odwołany z powodu dodatkowego czasu potrzebnego na sprawdzenie rakiety. Nowa data nie została jeszcze oficjalnie podana, prawdopodobnie start odbędzie się dopiero po misji ANASIS-II.

  Aktualizacja 2020-07-09 19:08

Firma SpaceX poinformowała, że start planowany jest obecnie na 11 lipca, na godzinę 16:54 czasu polskiego (14:54 UTC).

  Aktualizacja 2020-07-09 11:15

Start jest obecnie planowany najwcześniej na 11 lipca, około godziny 16:55 czasu polskiego (14:55 UTC).

  Aktualizacja 2020-07-08 17:51

Start w dniu 8 lipca został odwołany ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Nowa data nie została jeszcze oficjalnie podana, jednakże prawdopodobnie start zostanie przełożony na 10 lipca, na godzinę 17:16 czasu polskiego.

Na 11 lipca, na godzinę 16:54 czasu polskiego (14:54 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-10 (Starlink V1.0 L9). Rakieta wystartuje z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie i wyniesie na niską orbitę okołoziemską (LEO) kolejne 57 satelitów konstelacji Starlink. Oprócz nich, w ramach programu SmallSat Rideshare, w kosmos wyruszą dwa satelity obserwacyjne Ziemi, które zostaną częścią konstelacji tworzonej przez firmę BlackSky.

Transmisję ze startu na żywo będzie można obejrzeć na naszej stronie.

Wszystkie satelity Starlink, które zostaną wyniesione podczas misji Starlink-10, wyposażone są w osłony przeciwsłoneczne (ang. sunshade). Mają one za zadanie redukcję ilości odbijanego od satelitów światła, co pozwoli zmniejszyć ich jasność na nocnym niebie. SpaceX dotychczas wyniosło łącznie 538 satelitów Starlink, dzięki czemu jest obecnie firmą posiadającą największą konstelację satelitarną na świecie.

Logo misji SXRS-1 (Źródło: Spaceflight)Firma BlackSky planuje stworzyć konstelację składającą się z 60 satelitów służących do obserwacji i obrazowania Ziemi. Przewidywany czas operacyjny satelitów wynosi 3 lata. Do tej pory na orbicie znalazły się cztery satelity BlackSky, w tym jeden wyniesiony na rakiecie Falcon 9 w grudniu 2018 roku podczas misji Spaceflight SSO-A: SmallSat Express, która była dedykowana firmie Spaceflight, oferującej wynoszenie na orbitę małych satelitów. Tym razem również firma Spaceflight odpowiedzialna jest za kontrakt na dostarczenie dwóch satelitów dla firmy BlackSky. Jako że jest to pierwszy lot dla Spaceflight połączony z misją Starlink, misja satelitów BlackSky Global 7 i BlackSky Global 8 otrzymała nazwę SXRS-1.

W ramach misji Starlink-10 wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w czterech misjach: Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku, Starlink-4 w styczniu 2020 roku oraz Starlink-7 w kwietniu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Zaplanowane jest także odzyskanie osłon ładunku za pomocą statków Ms. Tree oraz Ms. Chief. Nie jest jasne, czy odbędzie się próba złapania osłon w siatkę, czy też zostaną one wyłowione z powierzchni oceanu.

Prognozy pogody dają obecnie 60% szans na start. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste, mogące powodować zamarzanie, a także powierzchniowe pola elektryczne w atmosferze.

Start początkowo miał się odbyć 26 czerwca, jednakże ze względu na dodatkowy czas potrzebny na przygotowanie rakiety do startu został on przełożony na początek lipca. Na 30 czerwca zaplanowany był start z misją GPS III SV03 dla Sił Kosmicznych USA, który otrzymał priorytet. Próba startu 8 lipca także została przełożona, tym razem ze względu na niekorzystne warunki pogodowe.

Źródła: SpaceXFleet, Spaceflight Now, Spaceflight, SpaceNews.com, SpaceX (1), (2), (3)Michael Baylor, Chris Endeavor

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl