24 stycznia o godzinie 16:00 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral i dostarczyła na orbitę heliosynchroniczną 143 satelity w ramach misji Transporter-1.

Start z misją Transporter-1 zakończony powodzeniem

niedziela, 24 stycznia 2021 18:32 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-18 (Źródło: Thomas Burghardt dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-18 (Źródło: Thomas Burghardt dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-18 (Źródło: Thomas Burghardt dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-18 (Źródło: Thomas Burghardt dla NSF, NASASpaceFlight.com)

24 stycznia o godzinie 16:00 czasu polskiego (15:00 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i dostarczyła na orbitę heliosynchroniczną 143 satelity w ramach misji Transporter-1. Jest to największa liczba satelitów wystrzelona na orbitę podczas jednego startu w historii lotów kosmicznych.

Na szczycie rakiety znalazły się 133 mikrosatelity i cubesaty dla różnorodnych klientów, których wyniesienie zakontraktowano w ramach programu SpaceX SmallSat Rideshare, którego celem jest dostarczanie na orbitę małych satelitów. Była to pierwsza misja poświęcona temu programowi. Dodatkowo SpaceX umieściło pierwsze 10 satelitów konstelacji Starlink na orbicie polarnej. Więcej na temat misji i ładunku można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Ładunek wystrzelony podczas misji Transporter-1 (Źródło: NASASpaceFlight.com)Ładunek wystrzelony podczas misji Transporter-1 (Źródło: NASASpaceFlight.com)Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w czterech misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku, Starlink-13 w październiku 2020 roku oraz CRS-21 w grudniu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Udało się także odzyskać osłony ładunku rakiety po wodowaniu na powierzchni oceanu.

Podczas tej misji ustanowiono nowy rekord, jeśli chodzi o najkrótszy czas pomiędzy dwoma startami orbitalnymi SpaceX z wschodniego wybrzeża USA – 3 dni, 1 godzina i 58 minut. Poprzedni rekord został ustanowiony podczas misji Starlink-12 we wrześniu 2020 roku i wynosi nieco ponad 3,5 dnia.

Pełne nagranie ze startu można obejrzeć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl