Piotr Szmigielski
GO for age of reflight

Pasjonat eksploracji kosmosu i astronomii, programista. Współtworzy portal SpaceX.com.pl, działał w zespole konstrukcyjnym AGH Space Systems

Artykuły tego autora

SpaceX – podsumowanie roku 2019
0

SpaceX – podsumowanie roku 2019

wtorek, 31 grudnia 2019 08:19 (edytuj)
Rok 2019 był bardzo obfity w wydarzenia jeśli chodzi o SpaceX. Odbyły się pierwszy testowy lot załogowej kapsuły Dragon, dwa starty rakiety Falcon Heavy oraz pierwsze dedykowane misje z satelitami konstelacji Starlink. Po raz pierwszy towarowa kapsuła Dragon odbyła swój trzeci lot, natomiast pierwszy stopień Falcona 9 swój czwarty lot. Udało się także odzyskać osłony ładunku rakiety i wykorzystać je ponownie podczas lotu. Poczyniono również duże postępy jeśli chodzi o architekturę Starship – …
Satelita JCSAT-18/Kacific1 wyniesiony na orbitę
0

Satelita JCSAT-18/Kacific1 wyniesiony na orbitę

wtorek, 17 grudnia 2019 03:45 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie 17 grudnia o godzinie 01:10 czasu polskiego (00:10 UTC) i dostarczyła na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę  JCSAT-18/Kacific1 . Jest to satelita telekomunikacyjny, mający na pokładzie dwa ładunki: JCSAT-18 należący do japońskiej firmy SKY Perfect JSAT oraz Kacific1 należący do singapurskiej firmy Kacific. JCSAT-18 ma pracować w paśmie Ku, poprawiając jakość usług dostarczanych przez SKY Perfect …
Start rakiety Falcon 9 z misją JCSAT-18/Kacific1 – 17 grudnia 2019
0

Start rakiety Falcon 9 z misją JCSAT-18/Kacific1 – 17 grudnia 2019

poniedziałek, 16 grudnia 2019 07:28 (edytuj)
Na 17 grudnia, na godzinę 01:10 czasu polskiego (00:10 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Na szczycie rakiety znajdzie się satelita telekomunikacyjny JCSAT-18/Kacific1 , który zostanie dostarczony na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). Okno startowe potrwa 88 minut. Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie . JCSAT-18/Kacific1 to satelita telekomunikacyjny, który będzie współdzielony przez dwie firmy: SKY …
SpaceX przyspiesza budowę statku Starship Mk3 w Teksasie
0

SpaceX przyspiesza budowę statku Starship Mk3 w Teksasie

piątek, 6 grudnia 2019 08:23 (edytuj)
Po tym jak zdecydowano, że dwa pierwsze pełnowymiarowe prototypy statku Starship, budowane w Boca Chica w Teksasie i w Cocoa na Florydzie – Mk1 i Mk2 – nie odbędą lotów, SpaceX planuje znacząco przyspieszyć budowę kolejnego egzemplarza. Starship Mk3 ma powstać w Boca Chica tak szybko jak to możliwe i firma ma nadzieję, że pojazd ten będzie pierwszym, który wzniesie się w powietrze. Początkowo stworzono dwa niezależne zespoły budujące prototypy statku, jeden w Teksasie, drugi na Florydzie, …
Dragon wyniesiony na orbitę w ramach misji CRS-19
0

Dragon wyniesiony na orbitę w ramach misji CRS-19

czwartek, 5 grudnia 2019 19:08 (edytuj)
Falcon 9 z powodzeniem wystartował z platformy SLC-40 na Cape Canaveral 5 grudnia o godzinie 18:29 czasu polskiego (17:29 UTC) i umieścił na orbicie towarową kapsułę Dragon, która dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zapasy, części zamienne oraz sprzęt do eksperymentów. Separacja statku Dragon nastąpiła niecałe 10 minut po starcie. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej barce Of Course I Still Love You  (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. …
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-19 – 5 grudnia 2019
0

Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-19 – 5 grudnia 2019

środa, 4 grudnia 2019 07:09 (edytuj)
Na 4 grudnia 2019 na godzinę 18:51 czasu polskiego (17:51 UTC) planowany jest start rakiety Falcon 9 z misją CRS-19 . Odbędzie się on z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, a towarowa kapsuła Dragon zostanie wyniesiona na niską orbitę okołoziemską (LEO), gdzie niecałe trzy dni później odbędzie się dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Test statyczny poprzedzający misję odbył się 26 listopada. Transmisję ze startu będzie można śledzić na żywo na naszej stronie . …
Najbliższe plany SpaceX – grudzień 2019
0

Najbliższe plany SpaceX – grudzień 2019

niedziela, 1 grudnia 2019 08:22 (edytuj)
Ostatni miesiąc roku w wykonaniu SpaceX zapowiada się bardzo intensywnie. Na grudzień zaplanowane są trzy starty orbitalne, trwają przygotowania do pierwszej misji załogowej, a w Teksasie i na Florydzie postępują prace nad prototypami statku Starship. Najbliższe starty Najbliższy lot ma odbyć się 4 grudnia o godzinie 18:51 czasu polskiego (17:51 UTC). Rakieta Falcon 9 wystartuje z platformy SLC-40 na Cape Canaveral i wyniesie na niską orbitę okołoziemską (LEO) towarową kapsułę Dragon …
Starship Mk1 uszkodzony podczas testów
0

Starship Mk1 uszkodzony podczas testów

czwartek, 21 listopada 2019 07:03 (edytuj)
Podczas testów pierwszego prototypu statku Starship w pełnej skali, znanego jako Starship Mk1, doszło do awarii i uszkodzenia pojazdu. Od 18 listopada w ośrodku SpaceX w Boca Chica w Teksasie trwały testy prototypu oraz infrastruktury naziemnej, pojazd nie był jeszcze w pełni zmontowany. Spodziewano się, że po serii testów Starship Mk1 w niedalekiej przyszłości odbędzie testowy lot suborbitalny. Awaria nastąpiła 20 listopada około godziny 15:30 czasu lokalnego podczas jednego z testów tankowani…
SpaceX dołącza do programu CLPS
0

SpaceX dołącza do programu CLPS

wtorek, 19 listopada 2019 06:29 (edytuj)
NASA wybrała kolejne pięć firm, w tym SpaceX, mających dołączyć do grupy dostawców, którzy będą mogli składać oferty w przetargach na dostawę ładunków na powierzchnię Księżyca w ramach programu CLPS (ang. Commercial Lunar Payload Services ). Poprzez uwzględnienie w programie dodatkowych firm NASA chce rozszerzyć współpracę z amerykańskim przemysłem kosmicznym, aby zbudować silny rynek transportu towarów pomiędzy Ziemią i Księżycem. Agencja chce także powiększyć sieć partnerów, którzy …
Testy silników załogowej kapsuły Dragon zakończone powodzeniem
0

Testy silników załogowej kapsuły Dragon zakończone powodzeniem

piątek, 15 listopada 2019 04:18 (edytuj)
W dniu 13 listopada firma SpaceX przeprowadziła udaną serię testów statycznych silników załogowej kapsuły Dragon. Jest to niezbędny krok przed testem systemu ewakuacji w trakcie lotu (ang. IFA – In-Flight Abort ), który z kolei znacząco przybliży firmę do pierwszej misji załogowej, planowanej obecnie na początek przyszłego roku. Testy odbywały się w pobliżu platformy Landing Zone 1 na Cape Canaveral na Florydzie, która zazwyczaj wykorzystywana jest do lądowania pierwszych stopni rakiet z …

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl